Андрій Садовий озеленення Львова
Озеленення під час війни: 65 млн. грн мер Садовий витратив на дерева та кущі
7 Листопада, 2023
Андрій Садовий проти Андрія Садового
Мерія Андрія Садового зазнала поразки в судовому позові проти власного виконкому
12 Листопада, 2023

Навіть війна не на заваді: мерія Садового витрачає сотні мільйонів гривень на дороги і благоустрій

По всій Україні наразі спостерігаються мітинги з вимогою до місцевої влади спрямовувати більше фінансових ресурсів на потреби Збройних Сил України, замість інвестицій у ремонт доріг, благоустрій парків та висадження квітів. Проте, ця ініціатива не отримала однозначного розуміння скрізь. Прикладом відмінностей в підходах є Львів, де бюджет на 2023 рік склав понад 1,5 мільярда гривень, яким розпоряджається Львівська міська рада на чолі з міський головою Андрієм Садовии дозволяє собі й ремонт вулиці за 92 млн грн і багато іншого. Місцева влада вже витратила понад 450 мільйонів гривень з цього бюджету на проєкти, які не пов’язані з обороною та безпекою мешканців Львова.

Серед цих витрат переважно виділяються кошти на реконструкцію доріг, зелену зону, утримання фонтанів, прибирання, транспортні послуги для чиновників та інші аналогічні проекти. Основний акцент зроблено на реконструкцію доріг. Наприклад, КП “Львівавтодор” у вересні 2023 року уклало угоду на 92 мільйони 715 тисяч 412 гривень із турецькою компанією “Onur” для реконструкції вулиці Степана Бандери. Ця реконструкція, хоч і вже проводилася раніше, є боргом міста перед підрядником. Загалом, витрати на оновлення цієї вулиці складуть понад 300 мільйонів гривень.

Вочевидь, те ж саме відбулося в кредит з реконструкцією вул. Пилипа Орлика (“Онур” має отримати за це 33 млн 294 тис. 951 грн) та капремонтом вул. Пекарської і вул. Шимзерів (тут мають заплатити 20 млн 303 тис. 785 грн фірмі “Вельт Капітал” львів’янки Тетяни Павленко). Ці вулиці доступні для проїзду. А ще міська влада планує заплатити представництву турецького “Онуру” 11 млн 450 тис. 132 грн за реконструкцію Двірцевої площі. А за 33 млн 327 тис. 901 грн проведуть капремонт вулиці Старознесенської (отримає кошти українська компанія “БК “Захід Нео Буд”). Звичайно, це не означає, що ці суми покриють у 2023 році.

А ще “Львівавтодор” вирішив витратити кошти на “прибирання та підмітання паркувальних майданчиків”, на що піде ще понад 428 тис. грн. Гроші отримає підприємиця Мар’яна Пуцило та її наймані робітники. Роботи проводять у поточному році. На початку року автодору знадобилися нові дорожні знаки на понад 2,1 млн грн.

Крім дорожніх проектів, Садовий і його команда виділяє кошти на озлення Львова. Наприклад, було виділено майже 25,6 мільйона гривень на капремонт центральної алеї та прилеглих територій парку “Замарстинівський”, який стане “інклюзивним” і буде слугувати для реабілітації постраждалих від війни. Загалом, більше ніж 28,6 мільйона гривень планується витратити на придбання квітів, дерев, косіння газонів, утримання фонтанів та інші подібні послуги.

Загалом, за підрахунками журналістів, на закупівлю квітів, дерев, косіння газонів, утримання фонтанів і тому подібне цьогоріч з бюджету хочуть витратити понад 28,6 млн грн. Наприклад, щоб посадити квіти в Галицькому районі готові витратити майже 1,2 млн грн і ще 700 тис. грн за догляд за деревами, які ростуть у важкодоступних місцях. За утримання фонтана на площі Двірцевій заплатять 645 тис. грн, а на демонтаж рекламних конструкцій місто витратить 395 тис. грн. І ще майже 600 тис. піде на фарбування та скління елементів благоустрою у Шевченківському районі. А встановлення стовпців у Галицькому районі обійдеться у понад 768,5 тис. грн.

Дороги ремонтують і районні адміністрації Львова, підпорядковані міській владі. На це запланували видатки на понад 66 млн грн. Найбільші замовлення можна побачити в таблиці:

ОрганізаторПредмет закупівліВартістьПереможець
Сихівська районна адміністраціяКапітальний ремонт доріг та тротуарів на вул. Стрийській (від вул. Вернадського до просп. Святого Івана Павла II)15 млн 756 тис. 968 грнТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ЗАХІД НЕО БУД»
Франківська районна адміністраціяПослуги з поточного ремонту вулично-шляхової мережі району14 млн 921 тис. 350 грнЛКП «Шляхово-ремонтне підприємство Галицького району»
Шевченківська районна адміністраціяПоточний дрібний ремонт вулично-дорожньої мережі населених пунктів14 млн  766  тис. 031 грнЛКП «Шляхово-ремонтне підприємство Шевченківського району»
Личаківська районна адміністраціяПослуги з поточного ремонту вулично-шляхової мережі Личаківського району, Винників, сіл Лисиничі та Підбірці10 млн 400 тис. 003 грнЛКП «Шляхово-ремонтне підприємство Личаківського району»
Залізнична районна адміністраціяПослуги з поточного ремонту вулично-шляхової мережі району10 млн 214 тис. 678 грнЛКП «Шляхово-ремонтне підприємство Залізничного району»

Дорожче за все районним адміністраціям обійдуться прибирання і благоустрій дитячих, дитячо-спортивних і спортивних майданчиків у Залізничному районі (понад 4,4 млн грн), висадка рослин і догляд за ними у Галицькому районі (понад 2,7 млн грн), озеленення і догляд за рослинами у ландшафтному комплексі “Цитадель” поруч з 5-зірковим готелем Citadel (понад 2,25 млн грн), озеленення і утримання рослин у Личаківському районі (понад 2,18 млн грн), покіс газонів у Галицькому районі (1,89 млн грн) та придбання там саджанців рослин на 930 тис. грн. При цьому вартість окремих послуг і товарів може бути завищеною.

Усі ці витрати викликали обурення серед громадян, які вимагають спрямовувати більше ресурсів на оборонні потреби під час війни. У відповідь на цю ситуацію, Верховна Рада України прийняла рішення відняти частину податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) від міських бюджетів. Це призведе до зменшення бюджетних видатків на неактуальні проекти, такі як благоустрій парків та рекламу, і забезпечить більше коштів на оборону країни.