Мер Львова Андрій Іванович Садовий
За участі мера Садового львівські чиновники отримують гроші з повітря
28 Червня, 2023
Російські друзі соратниці Андрія Садового. Як росіяни ховають свої активи у Львові
6 Липня, 2023

Садовий дочекався «вєжлівих людєй»

Для Львова ця історія розпочалася у вже далекому 2016 році зі звичайного корупційного скандалу – чиновники виконкому Львівської міської ради на чолі з мером Андрієм Садовим продали інвесторам під майбутній індустріальний парк земельну ділянку у 23 гектари. Проблема була в тому, що продали львівські чиновники не свою землю, а землю Рясне-Руської сільської ради.

Продана земельна ділянка на кадастровій карті

До того ж Садовий продав землю нідерландському інвестору CTP за 52 мільйони гривень при нормативній грошовій оцінці земельної ділянки 140 мільйонів гривень. Детальніше про цю оборудку можна прочитати у колег з «Львівського порталу», але згадаймо найголовніше – на договорі купівлі-продажу між Львівською міськрадою та ТзОВ «Сіті Парк Львів» стоїть особистий підпис Андрія Садового.

Справу «зливали» від самого початку

Розслідування кримінальної справи щодо цієї оборудки тривало дуже довго. І лише у листопаді 2019 року, після зміни влади на Банковій та перейменування Адміністрації президента України в Офіс, прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури вручили Садовому та кільком підлеглим мера підозри у завданні збитків громадянам та державі на суму понад 93,5 мільйони гривень.

Спочатку Садовому пророчили навіть відсторонення від посади, як пізніше відбулося із мером Чернігова Владиславом Атрошенком, але… Час минав й справа почала збирати пил у кабінетах антикорупційних органів з причин, відомих лише керівництву НАБУ та САП. На той час САП керував Назар Холодницький, до дій якого мали претензії як у НАБУ, так і у громадський антикорупційних організаціях. Тодішнє керівництво САП уславилося закриттям резонансних справ та гальмуванням розслідування щодо низки олігархів. Про справу Садового буквально забули ЗМІ. А Холодницький після ганебної відставки працевлаштувався третім за рахунком першим замом голови Федерації футболу України – однієї з найкорумпованіших структур у країні. Його часто можна було побачити у Львові, адже це його рідне місто з майже рідним мером…

Одночасно із розслідування кримінальної справи щодо Садового, відбувався судовий процес із повернення проданої мером земельної ділянки у належну власність. Він розпочався у Господарському суді Львівської області восени 2019 року одразу після вручення підозри Садовому. І вже з тексту позовної заяви було зрозуміло, що прокуратура справу буде «зливати». Спеціалізована антикорупційна прокуратура перелічила усі порушення, які були зроблені під час цієї оборудки:
– ТОВ «СіТіПарк Львів» було створено за участі іноземної юридичної особи, а тому розгляд клопотання і продаж земельних ділянок цьому підприємству здійснюється виключно після отримання погодження Кабінету Міністрів України (це передбачено ч. 6 ст. 129 Земельного Кодексу України);
– земельна ділянка не входила до меж Львова, а отже Львівська міська рада не мала повноважень розпоряджатися нею;
– порядок та процедура складання та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення індустріального парку не відповідала законодавству;
– продаж земельної ділянки відбувся без дотримання конкурсної процедури;
– керуюча компанія індустріального парку не могла набути землю у власність;
– експертна грошова оцінка була проведена з порушенням законодавства;
– було занижено вартість земельної ділянки.

Проте всі зібрані докази були перекреслені від самого початку тим, що прокурори подали позов до суду в інтересах Кабінету міністрів України, хоча мали це зробити в інтересах Рясно-Руської селищної ради, чию землю Садовий і продав.

На це звернули увагу судді Госпсуду Львівської області, коли обгрунтовували відмову у позові по справі №914/2333/19 у березні 2021 року. Їхнє рішення про відмову у задоволенні позову підтвердив Західний апеляційний Господарський суд у вересні 2021 року. А коли справа дійшла до касаційної інстанції, то виявилося, що Спеціалізована антикорупційна прокуратура просто пропустила строки оскарження і тому Верховний Суд у грудні 2021 року відмовився навіть розглядати скаргу. Такі «прикрі співпадіння» бувають лише у справах, які свідомо «зливають», або, як кажуть адвокати чи правоохоронці, коли «справа продана».

А як щодо кримінальної справи проти Садового? Адже програш у господарському суді через свідомо зроблену помилку не відміняє кримінальної відповідальності. Мер Садовий активно використовував цю справу під час виборчої кампанії 2020 року та виставив себе страдальцем та захисником прав іноземних інвесторів.
«Нинішні події більше виглядають як подарунок Садовому. Він може використати їх для піар-кампанії, з якої отримає позитивний ефект», – зазначив доктор політичних наук професор Анатолій Романюк.

Проте виборча кампанія минула для мера вдало, але кримінальний шлейф залишався, що заважало співпрацювати з тими ж інвесторами. Цю «проблему» Садовий вирішив дуже банально. На десятий день повномасштабного вторгнення російської армії до України, коли вже не залишилося регіонів, до яких би не прилітали російські ракети, адвокат Олексій Шевчук повідомив, що справа НАБУ щодо Садового закрита. Війна виявилася для Садового чудовим тлом для закриття кримінальної справи – українці переймалися зовсім іншими проблемами.

І так сталося, що російська армія «врятувала» Садового від кримінальної відповідальності, а тепер він, ймовірно, вирішив віддячити її спонсору.

Російський слід веде з Харкова до Львова

У червні 2023 року тютюнова компанія Philip Morris International заявила, що купує ділянку для будівництва свого нового заводу під Львовом та інвестує у проект $30 мільйонів. Підготовчі роботи розпочнуться вже у липні 2023 року, а запуск виробництва – у першому кварталі 2024 року. Справа у тім, що фабрику Philip Morris у Харківській області компанія закрила через обстріли російських військ – одразу після вторгнення на Харківщину у лютому 2022 року. З того часу робота фабрики так і не була відновлена, а частину виробництва компанія перенесла до конкурентів – на київський завод «Імперіал Тобакко».

Генеральний директор ПрАТ «Філіп Морріс Україна» Максим Барабаш заявив, що ділянку під новий завод запропонувала державний офіс UkraineInvest. І це правда, на сайті офісу є ця земельна ділянка під назвою «Рясне-2-СТР».

Так, це саме та земля, яку мер Садовий забрав у мешканців Рясного й продав задешево ТзОВ «Сіті Парк Львів». Важлива інформація на сайті UkraineInvest – до ділянки підведено усю необхідну інфраструктуру – електромережі (10 МВт), газопостачання, водопостачання та каналізацію. Проте на сайті не зазначено, що всю цю інфраструктуру побудували за рахунок бюджетних коштів. Тобто, за рахунок грошей платників податків. За попередніми оцінками, на цю мету пішло близько 400 мільйонів гривень.

Міжнародний інвестор чи міжнародний спонсор війни?

А тепер головне питання – кого Садовий заводить до Львова? Міжнародного інвестора Philip Morris International? Численні журналістські розслідування кажуть про те, що це формулювання геть недоречне, адже правильніше називати Philip Morris International міжнародним спонсором війни та посібником російського тероризму. Адже Philip Morris, як і низка інших табачних гігантів, продовжує працювати у російській федерації та сплачувати величезні податки до бюджету країни-агресора, з якого фінансується російська армія, що з 2014 року, а особливо з 2022-го масово вбиває українців.

Philip Morris International за результатами 2021 року зайняла четверте місце у рейтингу Forbes «Найбільші іноземні компанії у росії-2022» за обсягом доходів. Її дохід склав 392,9 млрд рублів.

Тютюнова продукція під брендами Philip Morris (Parliament, Bond Street, Marlboro, L&M, Chesterfield, IQOS) продовжує продаватися в росії та приносити прибутки власникам, а російському бюджету – величезні податки. Якщо раніше менеджмент Philip Morris International заявляв про вихід з російського ринку до кінця 2022 року, то вже у лютому 2023 року генеральний директор компанії Яцек Ольчак у коментарі Financial Times заявив, що вони залишаються.

Очікувана вартість активів Philip Morris International у росії складає не менше $2,5 мільярдів. Зважаючи на те, що автомобільні концерни Volkswagen та Renault зупинили роботу в росії та виходять з ринку, то Philip Morris за результатами 2022 року, ймовірно, займає вже перше або друге місце за прибутками у країні-агресорі та продовжує сплачувати податки до російського бюджету.

Саме цього «інвестора», який спонсорує вбивства українців, вирішив завести до Львова мер Андрій Садовий.